Aktüel — 24 Ekim 2011 10:54

Aldatan taraf kim?

Yazar

Uzmanlar, son yıllarda artan boşanma oranları kadınların toplumda bağımsız birer birey olarak ayakta durabilmesine bağlıyor. Kariyer konusu ise hem kadınlar hem erkekler için geçerli. Yüksek bir kariyere sahip kişilerin gözü biraz da olsa dışarıya kayıyor.

Hollanda’da bulunan Tilburg Üniversitesi’nden Prof. Joris Lammers  bin 561 profesyonel çalışan üzerinde yürüttüğü araştırmada cinsiyete özellikle daha fazla önem verdi. Lammers, “Cinsiyet tarafından bakılırsa insanlar genellikle uzun iş gezilere çıkan erkeklerin aldatmaya daha yatkın olduğunu düşünür. Ancak aldatma yüksek mevkideki kadınlar ve erkeklerle ilgili bir konu değildir. Bir ilişkide aldatma yaşanması cinsiyete bağlanamaz” dedi.

Ancak anket sonuçlarına göre yüksek mevkiye sahip ve mutlu bir aile tablosu olmayan kadınların eskiye oranla aldatmaya daha meyilli olduğu görüldü. Eşinden memnun olmayan kadınlar, erkekler kadar cesur davranıp sevgili edinebiliyor. Bu da kadınların baskı altında geçirdiği çocukluktan sonra kendi ayakları üzerinde durduğundaki dönemlerde yaşanıyor.

Uzmanlar aile kurumunun önemini ve aldatmanın sorunlu bir durum olduğunu vurgularken, çocuk yetiştirmenin de ileriki yaşamdaki aldatma eğilimini önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor.

  • Sosyal ağlar:
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg

Yorum yaz

— Zorunlu *

— Zorunlu *